piątek, 15 lutego 2013

ROZMOWA Z PROFESOREM JANEM SARNĄ Z INSTYTUTU IM. PROF ZBIGNIEWA RELIGI W ZABRZU

ROZMOWA z Profesorem Janem Sarna z Instytutu im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu.
REDAKCJA : Spotkaliśmy się trzy lata temu w Instytucie. Jak rozwija się praca naukowa Pana placówki?
-Prof. ZB.Sarna- Rozwijamy się bardzo i to w różnych kierunkach.
1/ Pracujemy nad konstrukcja sztucznego serca
2/ mamy znaczne postępy w pracy nad robotem kardiochirurgicznym
3/ zakończyliśmy pracę nad tzw. " zastawką autonomiczną" serca.

Redakcja: Podczas naszego poprzedniego spotkania była mowa o pewnych kłopotach finansowych Fundacji. Jak ta sprawa wygląda obecnie?
Prof. Zb Sarna - szczęśliwie wyszliśmy z tamtych kłopotów finansowych. Dziś mamy nowe  kłopoty finansowe, ale innego rodzaju. Mówię o tym z pewnym uśmiechem dlatego, że wykonaliśmy pełną modernizację i klimatyzację  banku tkanek - mniej więcej milion zł. ze środków Polgraftu, Ministerstwa Zdrowia. Jest to raczej Komisja organizacyjna, niż coś materialnego.W każdym razie teraz zaczynamy modernizację Laboratoriów Sztucznego Serca z pozyskanych środków Unijnych. Za kilka miesięcy skończymy adaptację tych pomieszczeń do standardu światowego. Z wlasnych srodków utworzylismy nowe pomieszczenia dla Laboratorium Bio-inzynierii. Widzi więc Pani, że tego napięcia inwestycyjnego jest duzo. Nie obylo się niestety bez klopotów i posiłkowania się kredytem komercyjnym. Dlatego mówiłem o kłopotach - bo jak się zaciąga kredyt komercyjny, to zawsze jakieś kłopoty z tego wynikaja. Ale nie są to kłopoty zwijania się, lecz kłopoty ROZWIJANIA się.
Redakcja : No to już bardzo wiele.
Prof. Zb. Sarna: To sa takie kłopoty, które każdy z nas ma i chciałby mieć. Bo jak się coś rozwija, to zawsze są kłopoty; ale innego rodzaju.
Redakcja: To bardzo dobrze. Ilu pracowników ma Instytut? Czy jest to jedno laboratorium czy kilka?
Prof. Zb.Sarna: Instytut ma około Osiemdziesięciu pracowników. Nasz Instytut Pracy Serca sklada się z trzech pracowni - mianowicie : Pracowni Sztucznego Serca, Pracowni Bio-cybernetyki : tam się tworzy robotyki (robotyki medycznej byloby wlasciwsza nazwa, bo ona w tym kierunku się rozwija)  PRACOWNI Bio-inzynierii; potem jest Zaklad Prototypów, i Zaklad Mikrobiologii i Histopatologii oraz Bank Tkanek, który pozyskuje, preparuje i przygotowuje tkanki do wszczepienia w róznorodnych szpitalach. To są zarówno zastawki jak i żyły, wiązadła jak i rogówki. Wiele różnorodnych tkanek.
Redakcja : Liczac od poprzedniego Forum do obecnego - ile takich operacji miało miejsce?
- na przestrzeni roku?
 Prof.Zb.Sarna:Liczac z preparatami opracowanymi przez bank tkanek -to jest rzad kilkuset.
Redakcja : Az kilkuset! To bardzo dużo! A ile trwa pobyt pacjenta  w szpitalu -po operacji?
Prof. ZB.Sarna: To zależy od rodzaju operacji.
Redakcja : Chodzi mi o serce dziecka!
Prof. Zb.Sarna :Technologie medyczne sa takie,ze jak się kiedyś leżało po przeszczepie dwa miesiace, to teraz dwa tygodnie. TECHNOLOGIE SA CORAZ LEPSZE LEKI SĄ CORAZ LEPSZE. ALE PRZEDE WSZYSTKIM KWALIFIKACJE PERSONELU! I chirurgów i pielęgniarek i kardiologów; To nabywanie doswiadzenia : Ci ludzie sa coraz bardziej wprawni, coraz bardziej doświadczeni. Dlatego pacjenci na tym korzystaja; mają leczenie przez coraz lepiej wykwalifikowana kadrę.
To jest najważniejsze! Najważniejsi są ludzie!
Red.- Dziękuję Panu Profesorowi za rozmowę.

Brak komentarzy: