Miesięcznik Kulturalno-Społeczny wydawany przez Stowarzyszenie Przyjaciół C.K. Norwida/Association"LES AMIS DE C.K. NORWID"("uprzednio przez "Editions-Casimir-le-Grand" do czerwca 2008 jako "TECZKA" (ed. papier.) I.N.P.I. N0 Brevet:98/71 94 32, Nr 41 Copyright: Jadwiga Dąbrowska, założycielka pisma i właściciel tytułu, obecnie Sekretarz generalny Association"LES AMIS DE C.K.NORWID"
sobota, 23 marca 2013
NIEZWYKLA WYSTAWA W GALERII LE ROI DORE
NIEZWYKLA WYSTAWA W GALERII LE ROI DORE
TYM RAZEM artysta przyjechal z Nowego Jorku i przedstawil formy geometryczno– filozoficzne zarazem ktôre stanowia glôwny temat jego poszukiwan' . Pokazywal np;
Atlas swiata mieszczacy siç w niewielkiej blçkitnej kostce « GLOBUSIE » , ktôra otwiera siç z jednej strony na Krzyz Poludnia , a z drugiej na Gwiazdç Polarna.
Demonstrowal tez czarno-bialy wieloscian otwierany i pozwalajacy na ogromna liczbç
kombinacji .
Glownym przedmiotem jego badan jest forma przestrzenna, ktôra odkryl i nazwal
K-DRON - bryla o 11 scianach ma w zamysle artysty przedstawiac « nieskonczonosc »;
powstala w 1985 roku i opatentowana dwa lata pôzniej. Bryla ta ma wiele ciekawych wlasciwosci optycznych, strukturalnych; i akustycznych. Jest jakby dialogiem miçdzy sztuja a matematyka .miçdzy artysta a reszta swiata.
Ma zastosowanie w budownictwie , produkcji opakowan i in...
Oprocz ^prac « geometrycznych, pan Jan rysuje i maluje rôwniez portrety karykatury:
- Polityk, Sçdzia i Pisarz zostamy przedstawione w opracowanej dla wystawy broszurce.
Pan Jan Kapusta – czlowiek przemily i chçtnie wyjasniajacy cele swojej pracy artystyczno-filozoficznej , jest z wyksztalcenia architektem , i jego sposôb widzenia swiata jest oparty
o matematyczne obliczenia Studiowal na ASP w Poznaniu, na Politechnice Warszawskie, i filozofiç na Akademii Teologii Katolickiej, tamze. Jeszcze w Liceum , przy okazji pierwszej wystawy swoich rysunkôw , zrozumial ze « w sztuce najwazniejsza rzecza jest
uczciwosc i pracowitosc » Lubi pracowac' szybko i môwi ze im mniej ma czasu na wykonanie np zamôwionego rysunku tym szybciej mysli i dobrze pracuje .
Swôj dom rodzinny we wsi Zalesie , niedaleko Kola, opisuje jako « miejsce pelne milosci , ciepla sensu, harmonii. Babcia byla dobra, wierzaca swiçta kobieta Oprocz tego , ze byla krawcowa, to prowadzila jeszcze bibliotekç gminna. Dom byl otwarty. Zawsze mozna bylo wejsc' , pozyczyc' ksiazkç , albo pod pretekstem uszycia sukienki zwierzyc' siç z klopotôw.
Mimo, ze nie miala wyksztalcenia , byla bardzo madra osoba. Uroda czlowieka nie polega bowiem na tym , jakie skonczyl szkoly, ale na spôjnosci z tym co môwi i czyni.To buduje harmoniç w czlowieku. « . Niewatpliwie ten dom wyrobil w artyscie zainteresowanie madrymi ludzmi.
W Stanach , dokad pojechal na trzy miesiace, zastal go stan wojenny i wobec tego pozostal.
:przez przypadek. Choc' w « Przypadki » nie wierzy » ale siç nad ich znaczeniem zastana-
wia i pozostaje wobec nich « czujny »!
A w otoczeniu pana Jana tutaj mozna porozmawiac z jego kolezanka z czasôw studenckich
, prowadzaca wlasna Galeriç w Wysogotowie pod Poznaniem .
Na wystawie , oprôcz rozmieszczonych na scianach bialych i czarnych form ; mozna obejrzec tablice z niezliczona liczba czarno-bialych figur w najrôzniejszych zestawach.
Kombinacje te ida w tysiace .
Maria
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz