piątek, 17 sierpnia 2012

TECZKA NR 145/VIII 2012 NAPISALI DO NAS

Romanów na Podlasiu - Muzeum J. I. Kraszewskiego (dwór dziadków  J. I. Kraszewskiego, gdzie pisarz się wychowywał). 28 lipca z okazji 200-lecia urodzin Pisarza odbyła się tam okolicznościowa uroczystość połączona z otwarciem wystawy "Kobiety Kraszewskiego - portret literacki i nie tylko" (czynna do 31.10.12). Podczas ubchodów odbył  się koncert pieśni romantycznej, pokaz warzenia ziół, prelekcja nt zielarstwa i postaci wiedźmy Jaruchy (jedna z bohaterek  "Starej baśni") oraz prezentacja strojów bohaterów tej powieści przygotowany przez Warsztaty Terapii Zajęciowej w Wisznicach. Wystąpił okoliczny zespół folklorystyczny, który serwował też regionalne specjały.  Była to okazja do spotkania i dyskusji do z gośćmi z delegacji z Białorusi, żywo zainteresowanej przywracaniem pamięci o Kraszewskim i popularyzacją jego dzieł. W dalszych planach mają stworzenie oddziału Muzeum Regionalnego w Prużanach na Białorusi zajmującego się autorem „Starej baśni”. Na tej uroczystości obecny był p. Krzysztof Klupp, kierownik Pracowni-Muzeum J. I. Kraszewskiego w Poznaniu, który z ożywieniem opowiadał o wszystkim o wszystkim, co tam się działo.



 na fot  Regionalny zespól folklorystyczny, pokaz warzenia ziół oraz spotkanie polskich i białoruskich muzealników i bibliotekarzy w Muzeum J. I. Kraszewskiego w Romanowie.

  Pracownia im. J.I .Kraszewskiego !
  ul. Wroniecka 14. Poznan / Stare Miasto/
O Pracowni juz byl Reportaz czy Rozmowa z jej Dyrektorem . Teraz z okazji 200-
lecia urodzin Pisarza , odbyl siç Zjazd w rodzinnym jego  Domu w Romanowie na
Podlasiu, w ktôrym p; Klupp uczestniczyl ( na pierwszym zdjçciu- posrodku).
Rola Pracowni w rozwijaniu kultury literackiej Poznania i Wielkopolski - zwl; wsrôd mlodziezy szkolnej jest bardzo wielka - szkoly odwiedzaja placôwkç calymi
klasami - zapoznajac siç z zyciem i dzielami Autora; -Jednego z najbardziej 
popularnych w XIX-ym w. 
Przebywajac stale w Polsce(ktôra politycznie nie istniała),Kraszewski przyczynil się walnie do znajomości historii Kraju w społeczeństwie.
Redaktor 11,VIII.12

Brak komentarzy: