wtorek, 7 sierpnia 2012

TECZKA NR 145/VIII 2012 OGŁOSZENIA

Picasso w Orońsku




Centrum Rzeźby polskiej w Orońsku zaprasza w sobotę 4.08.2012 o godz.14.00 do Muzeum Rzeźby Współczesnej na wernisaż wystawy

Fontanna …
To jedna z opowieści o glinie, materii która dała się wyrolować a dzięki temu udało jej się wkręcić w sztukę, architekturę, politykę, religię a jakby tego było mało, przez kuchenne drzwi wniesiono ją na salony.
Twórcę ( a może twórczynie ) pierwszego naczynia z gliny nigdy nie poznamy.
A należy mu się miejsce w galerii takich geniuszy ludzkości jak wynalazca koła czy krzemiennych narzędzi.
 
Jest między nami od tysięcy lat, pozwala się gnieść, walcować, przypiekać, i dowolnie formować, można na niej rysować, malować, wtapiać w nią fotografię, a dzięki zrobionym z niej  tarczom hamulcowym, zatrzymać bolid formuły 1.
Kilka przykładów różnorodności znaczeń i zastosowań ceramiki, udało nam się zgromadzić na wystawie.
O nieosiągalnych i tych, które nie zmieściły się w sali muzeum, planujemy opowiedzieć w książce.
 Znajdzie się w niej unikalny, wykonany z chińskiej porcelany ikonostas z cerkwi św. Mikołaja w Białowieży, 79 metrowa porcelanowa wieża w Nankin w Chinach, wybudowana w XV wieku, kadr z filmu pt. Ewa chce spać, na którym legendarny bandzior proponuje: - Panie, kup pan tą cegłe!, reprodukcja okładki kultowej płyty Pink Floyd, The Wall, czy kadry spowolnionego fragmentu filmu, gdzie Bruce Lee rozbija dłonią cegłę, talerze, na których malował Picasso, cukiernica księcia Józefa Poniatowskiego,obrazy olejne na których jest porcelana, fragmenty znanych filmów gdzie pojawia się ceramika, będzie plakat Waldemara Świerzego,  nie zabraknie polskiej awangardy, dizajnu Marka Ceculi,oraz rzeźb klasyków.
Autor projektu: Leszek Golec


Na zdjęciu: Pablo Picasso,  Talerz, fajans 1948, Dzięki uprzejmości MNW.


+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++


Zaproszenie: „Ogród zamknięty” | „AltissimumAbiectum”



Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy „Ogród zamknięty”
Maria Magdalena Abramowicz. Malarstwo 1980-2012
4 lipca (środa) 2012 r. godz. 12.00

Muzeum Literatury
(w salach dawnej Księgarni Literackiej)
Rynek Starego Miasta 20
Warszawa
więcej: http://muzeumliteratury.pl/ogrod-zamkniety-zaproszenie-na-wernisaz-wystawy/
Wstęp wolny


*** 


Zapraszamy na spotkanie promocyjne tomu Karola Samsela i Krzysztofa Schodowskiego pt. „AltissimumAbiectum”. O poezji i o sztuce rozmawiać będą autorzy.
5 lipca (czwartek) godz. 17.00
Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie
przy Rynku Starego Miasta 20
Więcej (+wideo): http://muzeumliteratury.pl/altissimumabiectum-rozmowy-o-sztuce-i-poezji/

Wstęp wolny
--
ML na G+: https://plus.google.com/118169168260471944813





EDUKACJA DO WIELOKULTUROWOŚCI
Stowarzyszenie „Wielokulturowy Zgierz” umożliwiło mieszkańcom miasta Zgierza skorzystanie z niezwykłej formy edukacji do wielokulturowości. 18 maja 2012 roku zorganizowano >>Żywą Bibliotekę<<.
Idea Żywej Biblioteki zrodziła się w 2000 roku w Danii. Została zorganizowana przez organizację równościową, której członkowie stwierdzili, że skoro dyskryminacja i stereotypy wynikają zwykle z niewiedzy i braku bezpośrednich kontaktów z przedstawicielami różnych grup mniejszościowych, skutecznym rozwiązaniem będzie stworzenie sytuacji kontaktu,
tak aby w czasie rozmowy „twarzą w twarz” można było zweryfikować swoje wyobrażenia
o danej grupie.
Projekt, w którym poza Żywą Biblioteką znalazło się malowanie muralu
oraz warsztaty dotyczące praw człowieka, został współfinansowany z Programu Młodzież
w Działaniu.
Taka bezpośrednia forma spotkania z różnymi kulturami okazała się atrakcyjna dla mieszkańców Zgierza – przy wszystkich stolikach toczyły się interesujące rozmowy.
A można było „wypożyczyć”: Białorusinkę, Ormiankę, braci czeskich z Zelowa, Romkę
oraz muzułmanki.
Niestety w Polsce wciąż brakuje otwartości na wielokulturowość. Dzięki Żywej Bibliotece ludzie mają okazję „przełamać się”, zadawać pytania, objaśniać to, co było niezrozumiałe.

*****************************************************************************************************


Szanowni Państwo,
 
8 sierpnia o godzinie 18.00 zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii Wojciecha Walkiewicza Wiosna – fotografie z Drohobycza. Artysta, zainspirowany opowiadaniem Wiosna Bruno Schulza, ponad rok pracował nad przygotowaniem cyklu współczesnych zdjęciowych impresji Drohobycza. Na wystawie zobaczymy cykl Wiosna, na który składają się 32 fotografie  w formacie 70x50 cm i 50x50 cm.
Prace Wojtka Walkiewicza będzie można oglądać do 30 sierpnia.
 
Podczas wernisażu, na Rynku Starego Miasta,  wystąpi Teatr Alter z Drohobycza z premierowym przedstawieniem,  podczas którego aktorzy podejmą próbę zaangażowania przypadkowych widzów. W symbolicznym akcie ułożą także przed Muzeum Literatury kilka kostek historycznego, drohobyckiego bruku i jedną z nich podarują władzom miasta. Zostanie ona uroczyście wmurowana w bruk staromiejski po zakończeniu remontu nawierzchni Rynku Starego Miasta. Każdy, kto na tej kostce stanie, jedną nogą będzie w Drohobyczu.
Ekspozycja został przygotowana dzięki sponsorom: VISITOR i Instytutowi Ksiązki, a patronat honorowy objął nad nią Mer Drohobycza.
 
O Wojtku Walkiewiczu:
 
Ukończył Wydział Operatorski na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (1994), a wcześniej Policealne Studium Fotograficzne w Warszawie (1986) . Jest autorem zdjęć do filmów dokumentalnych, teledysków i cyklicznych programów telewizyjnych  oraz  filmów reklamowych i promocyjnych.Trzy lata temu, nie rezygnując z filmu, wrócił do fotografii.
Dotychczas miałe siedem wystaw indywidualnych, m. in. w Galerii "Obok ZPAF" w Warszawie, , w Galerii BWA-ZPAF w Kielcach, w Willi Jarosza w Drohobyczu (Ukraina).
W maju 2012 wziął udział w Nocy Muzeów w Warszawie.
 
Z folderu:
Szukał pretekstu jak powrócić do Drohobycza i wypróbować w nim swoją własną metodę fotografowania, która – jak sam mówi – nie bardzo się różni od metody z drugiej połowy XIX wieku,  więc czasowo przesuwa się wstecz, jakby w stronę Schulza. Pretekstem tym była wystawa jego fotografii pt. Wielki wybuch, którą przywiózł do Drohobycza w maju 2011 i pokazał w małej przytulnej galerii Studenckiego Teatru Alter. Ta wizyta majowa okazała się skuteczna, budująca osobisty, intymny dialog artysty fotografa z Miastem. Efektem tego dialogu była kolejna wystawa fotografii Wojtka Walkiewicza – tym razem wyłącznie drohobycka.
Była to Wiosna właśnie, której premierowy wernisaż odbył się w Drohobyczu 19 listopada 2011, w ramach Międzynarodowego Projektu Druga Jesień – obchodów 69. rocznicy tragicznej śmierci Brunona Schulza. Wówczas autor wystawy mógł uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu: tego dnia corocznie w miejscu śmierci Brunona Schulza odbywa się Spotkanie Ekumeniczne – w intencji Brunona S. wspólnie modlą się Żydzi, Polacy, Ukraińcy oraz wszyscy, którzy tego dnia docierają do Drohobycza, żeby wspomnieć Schulza.
                                                                                  Wiera Meniok
 
 ---------------
 
 

--
Zuzanna Rosińska
Dział Promocji
Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie
+ 48 22 831 40 63
e-mail: z.rosinska@muzeumliteratury.pl
WWW: http://www.muzeumliteratury.pl/
Twitter: http://twitter.com/MuzeumLiter
ML na YT: http://www.youtube.com/MuzeumLiteratury
ML na FB: http://www.facebook.com/MuzeumLiteratury
ML na G+: https://plus.google.com/118169168260471944813

Brak komentarzy: