Miesięcznik Kulturalno-Społeczny wydawany przez Stowarzyszenie Przyjaciół C.K. Norwida/Association"LES AMIS DE C.K. NORWID"("uprzednio przez "Editions-Casimir-le-Grand" do czerwca 2008 jako "TECZKA" (ed. papier.) I.N.P.I. N0 Brevet:98/71 94 32, Nr 41 Copyright: Jadwiga Dąbrowska, założycielka pisma i właściciel tytułu, obecnie Sekretarz generalny Association"LES AMIS DE C.K.NORWID"
środa, 23 lutego 2011
NEKROLOG: ODSZEDL DOBRY PASTERZ -Arc. J.ZYCINSKI
NEKROLOG :
ODSZEDŁ DOBRY PASTERZ( 1948 -2011)
ABP Józef Życiński urodził się 1 września 1948 w Nowej Wsi pod Piotrkowem Trybunalskim. Święcenia kapłańskie przyjął w 1972r.
Od 1997 r. był metropolitą lubelskim. wcześniej biskupem diecezji tarnowskiej (1990-1997). Był profesorem i Wielkim Kanclerzem
Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Wykładał również na uczelniach w Wielkiej Brytanii i USA. W swym dorobku miał 60 książek i około 300 artykułów z filozofii, teologii, kultury, metodologii nauk. Był motorem tysięcy publikacji w licznych czasopismach krajowych i zagranicznych.
Hierarcha był członkiem Europejskiej Akademii Nauki i Sztuki w Salzburgu, konsulatorem w Kongregacji d.s. Edukacji Katolickiej członkiem Papieskiej Rady Stałej Episkopatu Polski oraz Komisji Wspólnej Episkopatu i Rządu RP.
Przewodniczył też Radzie Episkopatu ds. Świeckich i Radzie Programowej KAI. Był członkiem m.in. Komisji Episkopatu ds. Nauki Wiary, Komitetu Nauk Filozoficznych PAN. Zasiadał w Radzie Fundacji Auschwitz-Birkenau.
ODSZEDL DOBRY PASTERZ( 1948 -2011)
Wiadomość ta była ciosem dla społeczeństwa Lublina. Podczas pobytu w Rzymie zmarł Metropolita lubelski, arcybiskup Józef
Życinski, jeden z najświatlejszych dostojników Kościoła. Miejska flaga została. opuszczona na ratuszu symbolizuje dziś smutek mieszkańców Lublina . W uroczystościach pogrzebowych . które odbędą się 19,lutego, swój udział zapowiedział prezydent Bronisław Komorowski.
Metropolita lubelski przebywał w Wiecznym Mieście w związku z plenarnym posiedzeniem Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego. poświęconym oświacie i duchowości w mediach. Zmarł na atak serca w pensjonacie, w którym się zwykle zatrzymywał.
To strata dla naszej diecezji , ale i dla wszystkich katolików, bo był to kapłan wielkiego formatu. Jego śmierć tak nas wszystkich zaskoczyłam zszokowała. że trudno nie wypowiedzieć się na temat tej niezwykle bogatej postaci polskiego Kościoła.-
ubolewa ks. Biskup Mieczysław Cisło, dziś zastępujący arcybiskupa.
Drugi biskup pomocniczy. ks. Ryszard Karpiński przyjął tę wieść w sposób bardzo osobisty: "Ostatnio serdecznie zaangażował się w mój jubileusz posługi biskupiej i bardzo w tym pomagał. ciesząc się moją radością , mimo. że sam czuł się już źle", mówi
biskup Karpiński.
Na wieczornym czuwaniu w archikatedrze w intencji śp arcybiskupa Józefa Życinskiego, bardzo szybko pojawiły się setki wiernych przed świątynią zapłonęły znicze. O godzinie 23 odbyło się nabożeństwo.
".Tyle nadziei, tyle wspólnych planów , choćby majowa uroczystość Beatyfikacji, a tu szok, płacz . pustka i już tylko modlitwa
Ludzie spontanicznie zaczęli wypełniać świątynię " - mówi ze łzami w oczach. ks. Adam Lewandowski, proboszcz Parafii.
Wiele osób czuło potrzebę wpisania się do Księgi Kondolencyjnej.
"Dziękuję za inspirację, za Twe metafory i Twój styl, za sens i horyzont myśli . za Twoją radość i optymizm oraz niezadowolenie i obronę niesprawiedliwie osądzanych i poniżanych. Do zobaczenia w Niebie! Chciałabym tam z Tobą jeszcze pogadać. Renia
"Odszedł człowiek bez którego oblicze Kościoła nie będzie już nigdy takie same". Robert.
"Niech Bóg opiekuje się duszą śp, Arcybiskupa" -napisał cyrylicą Luben Todorow, obywatel Bułgarii, mieszkający w Lublinie wraz z żoną. Ewą, dwoma synami, dwiema córkami, wnukami i wnuczkami.
ODSZEDŁ HIERARCHA KOSCIELNY WIELKIEJ MIARY.
- wrażliwy kapłan, człowiek szlachetny, erudyta, publicysta, mówca nad mówcami.
Arcybiskup Józef Życinski był filozofem. i teologiem, doskonale łączącym naukę z religią znanym z otwartego umysłu i krytycznego spojrzenia [ także na sprawy Kościoła Niezwykle ceniony przez Papieża Jana Pawła II. był zwolennikiem roztropnego kultu swego mistrza. To on apelował by Papieżowi nie stawiać granitowych pomników a raczej czynić duchowe pomniki wiary. inwestując tym samym w rozwój młodzieży. Był wierny i konsekwentny w stosowaniu Jego nauki.
Głosił otwartość ponad podziałami społecznymi. wyznaniowymi i partyjnymi. Zainicjował otwarcie Kościoła na informowanie opinii publicznej o życiu tej instytucji.
Był wręcz przyjacielem mediów i był ich częstym gościem. Wspominali go również radiowcy,u których był też częstym gościem.
-"Miewał do nas zasadnicze pretensje. Widział mankamenty zawodu dziennikarskiego. Jednak z ogromną serdecznością odnosił się do pięknych akcji w naszym radiu" - mówi Andrzej Szwabe, prezes Radia Lublin.
- Jako dziennikarze musieli też pamiętać jego liczne zasługi dla kultury - podkreśla red. Maria Brzezińska.
Po śmierci Arcybiskupa. głos nowoczesnego Kościoła będzie brzmiał w Polsce o wiele ciszej.
- "Arcybiskup niezwykle kochał ludzi chorych i starych. Był zawsze bardzo z nimi . miał czas na długie rozmowy z chorymi.
Miał do nich anielską cierpliwość "-wspomina dr Tadeusz Pajurek, przyjaciel arcybiskupa, duszpasterz lubelskich szpitali.
-"Wracam właśnie od prezydenta Żuka. w którym omawialiśmy pomysł arcybiskupa na koncert beatyfikacyjny : "LUBLIN JANOWI PAWŁOWI II" -15 maja br. I oto nasz animator jest będzie na to patrzeć już z innej perspektywy. Ale ten koncert się stanie .- zapewnia ks. Mirosław Ładniak - Apeluję też o to by uczestnicy uroczystości pogrzebowych pieniądze przeznaczone na kwiaty i znicze ofiarowali na cele charytatywne - jak było wolą arcybiskupa."
ODDANY PRZYJACIEL MŁODZIEŻY.
Szczególnie tej akademickiej. Był Wielkim Kanclerzem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i opiekunem Wyższego Seminarium Duchownego.
-"Miał łatwość poznawania ludzi, kleryków znał niemal wszystkich . Potrafił rozmawiać z alumnami w ich trudnych chwilach,
umiał świetnie podnosić ich nastroje." zauważa ks. prof. Andrzej Szostek . były rektor KUL. im Jana Pawła II ,przebywający w tym czasie w Rzymie.
- Trudno sobie wyobrazić osobę bardziej dynamiczną, twórczą. zaangażowaną w to co się dzieje w naszej uczelni "- twierdzi
Beata Górka, rzecznik KUL.
Ze swoim ciepłym i ujmującym uśmiechem był rozchwytywany przez młodzież- zwłaszcza na Spotkania Opłatkowe. Szedł z duchem czasu.
-" Niezastąpiony nauczyciel. Ścigał i tępił głupotę, ale gdy widział kogoś poszukującego wiedzy i prawdy, nawet widząc nasze niepowodzenia, był niezwykle ciepły. pokrzepiał. potrafił zaprosić na posiłek "- wspominają jego uczniowie, absolwenci KUL-u.
-" Interesował się sprawami studenckimi. Objął w br. roku wykłady z filozofii w języku angielskim dla obcokrajowców z Afryki, Chin, Indii ,Pakistanu. Zaprosił dużą ich grupę do siebie na Wigilię mimo, że nie wszyscy z nich to chrześcijanie. Był ciekaw nowych ludzi i wszelkiej nowości kulturowej. Witał chętnie w Lublinie przybyszy z daleka i potrafił dopomóc"- dopowiada ks. prof. Szostek.
Był inicjatorem Kongresów Kultury Chrześcijańskiej przeciągając na nie wielu luminarzy nauki i kultury promując lubelskie uczelnie i nasze miasto w świecie Kolejny Kongres planował na jesień br.
MÓWIŁ Z AMBONY RZECZY NIEPOPULARNE.
Bulwersował innych księżym hierarchów Episkopatu. jak i dużą część wiernych, tych zarażonych "wirusem" znanych polskich fobii. Zwalczał je, będąc miłosierny dla swych adwersarzy. Umysł tak światły i niezależny musiał stwarzać dystansu Dlatego nie przez wszystkich był lubiany i poważany. Bacznie go obserwowano, tropiono wręcz jego działania. Doznał wielu krzywd i personalnych ataków, choćby posądzenia o współpracę z SB( Służba Bezpieczeństwa).Bardzo je przeżywał i z tego powoducierpiał.
Czyż nie wymaga to dziś poważnego rachunku w sumieniach tych katolików, którzy nie zgadzali się z poczuciem miłosierdzia
śp. arcybiskupa Józefa Życińskiego?
- "Był wierny naukom Jana Pawła II i dlatego jak nikt potrafił mówić głośno o tym co mu się w Kościele nie podoba.-uważa były rzecznik Kurii , ks. Mieczyslaw Puzewicz.
Z szacunkiem i uznaniem o zmarłym mówią też duchowni innych wyznań
- "Arcybiskup Józef Życiński wypracował model praktycznego ekumenizmu na Lubelszczyźnie. Był bardzo otwarty, lubił i umiał mówić o sprawach kontrowersyjnych śmiało i zrozumiale - twierdzi prawosławny hierarcha Abel.
- "To wielka strata dla chrześcijan. Był kapłanem prawdziwego dialogu międzywyznaniowego, częstym gościem naszej świątyni gdzie mogliśmy słyszeć jego homilie [ dodaje ks.dr Dariusz Chwastek, proboszcz parafii ewangelicko- augsburskiej. " Był człowiekiem niezwykłej wręcz kultury i intelektu. Jego śmierć jest nie tylko ogromną stratą dla diecezji lubelskiej m ale dla Polski, dla nas wszystkich Bardzo cenił go Jan Paweł II i wskazywał jako główną osobę. którą należy brać pod uwagę do posługi Kościoła w Polsce - stwierdził ks. kard. Józef Kowalczyk, prymas Polski.
- "Straciłem przyjaciela" - tak o zmarłym arcybiskupie mówi Michael Schudrich. naczelny rabin Polski.
"Abp Józef Życinski był uosobieniem niezwykłej życzliwości i zrozumienia , co jest ważniejsze od wzniosłych pojęć jak budowanie mostów czy dialog ponad podziałami. Straciliśmy wielkiego przyjaciela i bardzo mądrego człowieka, którego sercu bliskie były relacje chrześcijańsko-żydowskie. W poczuciu ogromnej straty żegnamy wybitnego filozofa i nauczyciela wielkiej wiary"- głosi komunikat prasowy gminy żydowskiej w Warszawie.
Prezydent Bronisław Komorowski mówi - "To ogromna strata dla wszystkich, którzy czują się cząstką Kościoła. To jest strata dla wszystkich. którzy chcieli widzieć Kościół polski łączący w sobie wierność tradycji i siłę wiary z marzeniami o nowoczesnym,
otwartym społeczeństwie.
Od czwartku do soboty w Lublinie będą trwać uroczystości pożegnalne sp. arcybiskupa Józefa Życińskiego. Wcześniej msze żałobne nad trumną z ciałem arcybiskupa odbyć się mają w Tarnowie , gdzie Józef Życinski był biskupem w latach 1990-1997 oraz w bazylice Mariackiej w Chełmie, którą metropolita chętnie odwiedzał.
Msza św. pogrzebowa odbędzie się w lubelskiej archikatedrze w sobotę (19.II) o godz. 11. po czym trumna z ciałem arcybiskupa zostanie złożona w tamtejszej krypcie. Kancelaria prezydenta potwierdziła. że na uroczystości przybędzie Bronisław Komorowski. Mszy pogrzebowej przewodniczył będzie nuncjusz papieski w Polsce abp. Celestino Migliore . a homilię wygłosi metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz.
Marek Rybołowicz
(powyższy tekst Redakcja otrzymała z Lublina za co dziękuje autorowi i przesyłającemu, p, Danielowi)
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz