niedziela, 10 czerwca 2012

TECZKA NR 143/VI 2012 - WIADOMOŚCI Z INTERNETU

R A P P E L A U S U J E T D E L A S E S S I O N D’ E T U D E
C O N S A C R E E A Z Y G M U N T K R A S I Ń S K I

Mesdames, Messieurs,

Afin de célébrer le bicentenaire de la naissance du grand dramaturge et poète polonais Zygmunt Krasiński, la Société Historique et Littéraire Polonaise vous invite chaleureusement à la session d’étude qui lui sera consacrée prochainement, à savoir le mardi 5 juin 2012 à 17 heures, à la Bibliothèque Polonaise de Paris.

Des universitaires de Pologne et de France vont se pencher sur les divers aspects de sa vie qu’il a consacrée à la littérature, avec pour toile de fond le pays où il est né et où il est mort : la France. Par ailleurs, Zygmunt Krasiński fut un grand mécène de la Société Littéraire Polonaise, fondée en 1832, devenue par la suite la Société Historique et Littéraire Polonaise.

La session d’étude sera accompagnée d’une exposition consacrée au grand poète.

Dans l’espoir de vous voir nombreux lors de cette célébration exceptionnelle, je vous prie de croire, Mesdames, Messieurs, à l’assurance de ma considération distinguée.


Witold ZAHORSKI
Conseiller du Président de la S.H .L.P.
pour les Affaires Scientifiques et Culturelles

P.S. Les détails de cette session d’étude figurent en pièce jointe.

***************************************************

Pomnik upamiętniający katastrofę smoleńską
(foto. Bartosz Staszewski , PRS Team.net )
Sylwetka tupolewa z żelbetonu ze zdjęciem pary prezydenckiej w drzwiach samolotu zostanie odsłonięty 24 czerwca obok Golgoty Narodu Polskiego w Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie (Świętokrzyskie). Sfinansowali go mieszkańcy.

Pomnikowa makieta samolotu ma przypominać Tu-154, który z 96 osobami na pokładzie rozbił się 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem, w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Będzie zawierać cząstkę wraku tupolewa i urnę z ziemią z miejsca katastrofy.

Jak zapowiada kustosz sanktuarium infułat Czesław Wala, drzwi w atrapie Tu-154 zastąpi zdjęcie prezydenta Lecha Kaczyńskiego z żoną Marią, a okna - portrety zmarłych razem z nimi osób, które były związane z sanktuarium w Kałkowie-Godowie: Przemysława Gosiewskiego, Ryszarda Kaczorowskiego, Anny Walentynowicz i Janusza Kurtyki. Ich żywymi pomnikami mają być posadzone obok „dęby pamięci”.

- Powstał z datków wiernych, którzy akceptują potrzebę upamiętnienia ofiar smoleńskiej tragedii i dają na ten cel cząstkę siebie - mówi ks. Wala.

Z tych samych pobudek powstało wewnątrz Golgoty Narodu Polskiego Oratorium ofiar katastrofy smoleńskiej. Umieszczono w nim urnę z ziemią z miejsca tragedii, a także tableau z wizerunkami Lecha i Marii Kaczyńskich oraz osób, które zginęły razem z parą prezydencką. Okoliczności śmierci wszystkich przypomina wkomponowany w krzyż wizerunek żołnierza z przestrzeloną głową w objęciach Matki Boskiej oraz kontury mapy Polski i samolotu.

Dwa dni temu, w sprawie budowy w Sopocie pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy smoleńskiej złożono już stosowny projekt uchwały. Miasto wstępnie wyraża zgodę na budowę pomnika. Teraz wszystko zależy od mieszkańców Sopotu i decyzji radnych.

****************************************************

W dniach od 8 - 15 lipca b.r.odbçda siç w malym nadmorskim miasteczku OYE-PLAGE
w pôlnocnej Francji( dep.62) uroczystosci oddania holdu Polskim Lotnikom poleglym w latach 1939 - 1945 w walkach powietrznych nad Francja. Mer miasteczka jest polskiego pochodzenia i nazywa siç Olivier Majewicz .
Organizatorka uroczystosci jest pani Marie Berrier. Adres mail :
berrier.m@wanadoo.fr: tam sa zdjçcia i informacje

*****************************************************

"Przypominamy Państwu, że do jeszcze tylko do 10 czerwca 2012 czynna jest w Muzeum Rzeźby Współczesnej w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, wystawa prac nadesłanych na "Międzynarodowy konkurs na: Opracowanie koncepcji pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy lotniczej, które miała miejsce pod Smoleńskim 10 kwietnia 2010roku". Wystawa cieszy się ogromnym zainteresowaniem, do tej pory obejrzało ją kilka tysięcy osób.
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku było organizatorem konkursu na pomnik smoleński, od 26-29 marca 2012 w Orońsku obradowało międzynarodowe jury, którego decyzją laureatami I nagrody został zespół w składzie: rzeźbiarz Andrzej Sołyga, architekt Dariusz Śmiechowski, grafik Dariusz Komorek, II nagrodę przyznano zespołowi: Jeremi T. Królikowski, Krzysztof Ozimek, Jan Mazur. Trzecią nagrodę otrzymał Tomasz Tomaszewski. Przyznano też cztery wyróżnienia.
Honorowy patronat nad wystawą objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.
Kuratorem wystawy jest Mariusz Knorowski .
Serdecznie zapraszamy
Fot. Jan Gaworski"

--------------------------------------------------------------------

Związek Literatów na Mazowszu (ZLM), z siedzibą w Ciechanowie, jest nową, niezależną organizacją pozarządową skupiającą ludzi pióra. Powołano ją 4 czerwca 2009 r. - w historyczny dzień 20-lecia odzyskania wolności - we wnętrzach Muzeum Pozytywizmu w podciechanowskiej Gołotczyźnie, a zarejestrowano w Krajowym Rejestrze Sądowym w Warszawie 6 listopada 2009 r. Narodziny tej samodzielnej organizacji literackiej (ma własny KRS, Regon, NIP, konto) zainicjowali członkowie istniejącego od 1997 r. w Ciechanowie Oddziału Związku Literatów Polskich (CO ZLP). Nowo powołany Związek Literatów na Mazowszu jest odpowiedzią na brak reakcji i wyjaśnień w związku z doniesieniami o agenturalnej przeszłości większości członków Prezydium Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich w Warszawie.
   Związek Literatów na Mazowszu założyło 15 pisarzy – członków założycieli. Z CO ZLP weszli do ZLM prawie wszyscy, obecnie są już także nowi ludzie pióra: z Ciechanowa, Przasnysza, Płońska, Warszawy i innych miejscowości (jeden z członków, dr Tadeusz Witkowski, mieszka w USA).
    Na pierwszym Walnym Zgromadzeniu ZLM, które odbyło się  w sobotę, 28 listopada 2009 r., w Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie, przyjęto na podstawie Statutu, ambitny plan działania. ZLM zamierza kontynuować tradycje CO ZLP (które przestaje istnieć), czyli wpółorganizować znane już nie tylko w Polsce i regionie kolejne edycje takich imprez literackich jak: Światowy Dzień Poezji pod patronatem UNESCO (co roku w kwietniu), Międzynarodowe Dni ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza” (w maju), Wiosnę Literatury w Gołotczyźnie (w czerwcu), Ciechanowskie Jesienie Poezji (w październiku). Wraz z innymi instytucjami oraz samorządami wszystkich szczebli ZLM ma również współorganizować trzy Ogólnopolskie Konkursy Literackie: „O Laur Opina”, „O Laur Posła Prawdy”, „O Laur Sarbiewskiego”, a także Mazowiecki Konkurs Literacki w Przasnyszu. Zamierza także prowadzić promocje nowych książek, spotkania z pisarzami oraz włączać się w twórczy ruch literacki w regionie i kraju. ZLM ma również szerokie plany wydawnicze. Chce kontynuować wydawanie ukazującego się od 12 lat periodyku „Ciechanowskie Zeszyty Literackie” oraz książek autorskich i zbiorowych (za najlepszą książkę będzie nadal co roku przyznawana statuetka Złote Pióro). Ważnym zadaniem dla nowej organizacji jest urządzenie swojej siedziby z redakcją „Ciechanowskich Zeszytów Literackich (Internet, komputer, drukarka) oraz przygotowanie i prowadzenie własnej strony internetowej.
    Ciechanowscy literaci przez 12 lat zaznaczyli już swoją obecność na Płn. Mazowszu jako organizacja silna, kulturotwórcza, rozwijająca się w oparciu o chlubne tradycje regionu. Są one na Płn. Mazowszu wyjątkowe, bo na tej Ziemi mieszkali, przebywali i tworzyli Zygmunt Krasiński i Aleksander Świętochowski (są ich groby i muzea), Maciej Kazimierz Sarbiewski, Stefan Żeromski, Bolesław Prus, Maria Konopnicka, Henryk Sienkiewicz, Maria Dąbrowska, Stefan Gołebiowski, a nawet przez trzy i pół roku (1886-89) zamieszkiwała młoda guwernantka Maria Skłodowska, która jeszcze wtedy pisała wiersze (Szczuki, były powiat ciechanowski, dziś makowski). Dzięki tym tradycjom literaci dorobili się szerokich kontaktów z innymi środowiskami literackimi, aktywnie współpracowali z wieloma instytucjami kultury, oświaty, samorządami i organizacjami społecznymi, wydawali co roku po 7-10 książek autorskich i zbiorowych,. Dużym sukcesem i wielkim ostatnim przedsięwzięciem był - i nadal pozostanie - festiwal literacko-naukowy zainicjowany w 2005 r. – Międzynarodowe Dni Macieja Kazimierza Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza”, który zaowocował 3 stycznia 2007 r. zarejestrowaniem Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana (można go nazwać dzieckiem CO ZLP).
   Szczęściem dla środowiska pisarzy jest funkcjonowanie na Ziemi Ciechanowskiej dwóch ważnych muzeów literackich: Romantyzmu w Opinogórze  i Pozytywizmu w Gołotczyźnie (Oddział Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie), Centrów Kultury: w Ciechanowie, Płońsku, Przasnyszu, z którymi literaci blisko współpracowali, a także doceniających wagę literatury władz lokalnych.. Mamy nadzieję, że dzięki nowemu Związkowi Literatów na Mazowszu głos niesiony z romantycznego i bogatego kulturowo Północnego Mazowsza będzie jeszcze bardziej donośny, a stworzone w 1999 r. przez ciechanowskich literatów „Ciechanowskie Zeszyty Literackie” staną się trwałą wartością kultury,  nie tylko na Mazowszu.

dr Teresa Kaczorowska

Brak komentarzy: