piątek, 4 marca 2011

ROZMOWY "TECZKA" NR 127/III.2011

"TECZKA" NR 127/III.2011

ROZMOWY.
cdn/z Nr126

Z PROFESOREM L. BALCEROWICZEM :

- Justyna Pochanke - Panie Profesorze ! Strasznie trudno jest wyważyć argumenty, bo znakomici ekonomiści mają argumenty za i argumenty przeciw. Skoro Pan tak mówi jednoznacznie, Panie Profesorze, to Minister Rostowski :
a/ myli się, - nas celowo wprowadza w błąd, - nie ma pojęcia co robi, - czy też jest na takim "karcianym musiku", że musi ....
- L.Balcerowicz [ Tego nie wiem. Natomiast chciałbym go zapytać dlaczego jeszcze, przy uchwalaniu budżetu na obecny
rok(2011), / to było we wrześniu 2010 r./, w ogóle nie było mowy o tym, że nastąpi tak drastyczne obcięcie wpłat OFE. Czy minister Rostowski , czy rząd o tym nie wiedział, czy nie chciał powiedzieć - ...
- J.P.(śpiesznie) [ Może szukali innych rozwiązań? Panie Profesorze, człowiek, którego Pan zna i pewnie ceni, Waldemar Kuczyński. w 1999 r. był doradcą ekonomicznym Jerzego Buzka ,i kiedy Reforma Emerytalna była jedną z czołowych reform rządu J.Buzka, mówi o sobie z takim fajnym dystansem. że "od 6 lat jest stypendystą Jerzego Buzka,",- powiada "Rząd mógł znaleźć inne rozwiązanie, ale wybrał OFE na kozła ofiarnego, bo ocenił. że da to mniejsze straty w ocenie obozu rządzącego - w roku wyborczym - co uznaję i pochwalam nawet, widząc tych, którzy czekają na każdą klęskę wroga".
- L. Balcerowicz. - Przedstawiła Pani opinię nie ekonomisty. a obserwatora stanu politycznego ....
- J.P. - Ekonomisty, który widzi racje polityczne, bo doradzał kiedyś premierowi.
- L. Balcerowicz - I co z tego ma wynikać? Ja mogę przytoczyć jeszcze takich parę osób i parę jeszcze takich opinii . co nie znaczy wcale, że one są trafne.
- My musimy patrzeć tylko na parę miesięcy, jeżeli chcemy mieć jakieś perspektywy na nieco dłużej, Po drugie - nie sądzę żeby wybór był taki drastycznie obciąć OFE. - co także się łączy z ryzykiem politycznym-albo robić
jakieś inne drastyczne cięcia. Albowiem mamy bardzo prosty sposób.który jest dobry dla gospodarki, a kosztowny tylko dla tych polityków. którzy chcą zachować wpływy polityczne. Mianowicie nie zwalniać tempa prywatyzacji, jak to zaplanował rząd na ten rok, a dodać parę prywatyzacji . które w zasadzie są gotowe- bo to są spółki giełdowe - i wyzbyć się wpływów politycznych, a nie robić czegoś, co nie jest, moim zdaniem, uzasadnione. co jest niedobre - i dla perspektyw gospodarki, i dla zaufania ludzi do państwa.
- J.P. - I co by Pan szybko sprywatyzował. żeby uspokoić te strachy przed rosnącym długiem?
Politycy lubią nazywać to co prywatyzują "Rodowymi Srebrami". Już niewiele tych "rodowych sreber "pozostalo ?
- L. Balcerowicz - Nie. Otóż wedle wycen rynkowych na początek stycznia, w posiadaniu Skarbu Państwa były akcje przedsiębiorstw o wartości rynkowej ponad 100 miliardów złotych. I to jest tylko wycinek tego państwowego majątku. I co są tylko spółki giełdowe. Nie potrzeba wielomiesięcznych przygotowań. Pani pozwoli, że przypomnę . że chociaż rząd, w najlepszym wypadku . powtarzam - w najlepszym wypadku -jeżeli rzeczywiście , narażając się na słuszną krytykę, będzie próbował przepchać w ekspresowym tempie ustawę o fundamentalnym znaczeniu -i moim zdaniem także na zarzut o niekonstytucyjności .
- J.P.- A prosił Pan Prezydenta o pomoc?
- L.Balcerowicz - Prezydent jest strażnikiem Konstytucji. Jestem przekonany, że w Kancelarii Prezydenta eksperci zastanawiają się nad zgodnością propozycji rządowej z konstytucją. Dodam od siebie. że byłoby dobre. żeby jak najszybciej wydali swój
sąd i jeżeli byłby on negatywny, żeby bez rozgłosu przekazali to rządowi. Byłoby lepiej. żeby rząd, gdyby się okazało - że projekt ustawy jest niekonstytucyjny, nie brnął dalej w tym kierunku, Ale nawet gdyby byłoby to konstytucyjne , to są inne poważne zastrzeżenia.
- J.P.- Nie wierzy Pan chyba, że Prezydent pójdzie na wojnę z rządem w roku wyborczym! .Fundacje Obywatelskie . Forum Obywatelskiego Rozwoju - czyli Pan, Panie Profesorze i całe Forum, pracujący z Panem eksperci, proponujecie rządowi , poza prywatyzacją, dokończenie reformy emerytalnej Michał Boni mówi :" kolejny etap, oczywiście, dokończymy : podnieść wiek emerytalny. ograniczyć przywileje Ale mówi Pan również tak : " wstrzymać planowane wydłużenie urlopu macierzyńskiego, znieść becikowe, dodatek chorobowy, pogrzebowy, opiekuńczy, wnieść zwrot części VQT-u za materiały budowlane" Gdyby rząd to wprowadził. przegrałby wybory.!
- L. Balcerowicz - Ale przecież my proponujemy szeroki zestaw możliwych kroków. To co Pani mówi o przegranej jest sprzeczne z doświadczeniem i wynikami badań, które pokazują. że rządy dokonujące poważnych reform przed wyborami, nie przegrywają częściej wyborów niż rządy, które przed nimi uciekają, a zwłaszcza gdy tutaj chodzi o partie, których wyborcy
są bardziej niż przeciętnie wykształceni i mieszkają w dużych miastach. Oni mniej są podatni na takie "zastraszanie" że Cięcia, że ....Oni lepiej rozumieją co trzeba i oni myślą. Coraz więcej jest takich Polaków. Nikt chyba nie wierzy, że ci politycy to tacy święci Mikołajowie - nam obiecują... Chyba coraz mniej ludzi wierzy w to.
- J.P. - Z drugiej jednak strony, Panie Profesorze, propozycja tych Cięć (zniesienie becikowego, tych dodatków...). Bardzo poważnym problemem tego kraju jest Demografia, w długiej perspektywie - kto wie czy nie większym niż dług. To nie są ...
-L.Balcerowicz- Dobrze. A czy Pani może wskazać przykład choć jednej pracy naukowej, która byłaby potwierdzeniem takiego oczekiwania, z której by wynikało, że dzięki Becikowemu. w Polsce rodzi się więcej dzieci? Ja nie znam takiej pracy.
- J.P. -....
- L.Balcerowicz - Przepraszam. Jeżeli wprowadzanie w życie jakiejś zmiany pod jakimiś hasłami. to w oparciu o doświadczenie a jest ogromne doświadczenie międzynarodowe - czy w ogóle takie hasła. takie slogany, mają szanse realizacji. Ja nie znam żadnej pracy, która byłaby potwierdzeniem takiego oczekiwania, że od tego Becikowego w Polsce poprawi się demografia.
Jest to więc wprowadzanie opinii publicznej w błąd. Trzeba wziąć to co niektórzy nazywają cięciami : wśród propozycji jest taka : "Mamy ileś tam przywilejów. Np. służby mundurowe mają stuprocentowy zasiłek chorobowy . a inni mają mniej. Dlaczego mają mieć 100% wy zasiłek chorobowy? Przecież to nie bardzo zachęca do dobrej pracy!
My mamy inną propozycję : Dostosować wysokość niektórych świadczeń socjalnych do takiego pułapu jaki jest w Czechach.
To jest kraj rozwinięty. Żeby "odczarować" słowo "Cięcie". My mamy wśród różnych ulg podatkowych . które komplikują system, ulgę od usług hotelarskich.
Kto korzysta z hotelu? Przecież nie najbiedniejsi. Raczej są to ludzie bogaci. To jest subsydiowanie bogatszych.
- J.P. - Ale urlop macierzyński ma znaczenie, Panie Profesorze.
- L.Balcerowicz -Ale mamy dłuższy niż przeciętnie inne kraje Europy. Nie należy sprowadzać całego pakietu do tego jednego fragmentu - po to żeby pokazać jaki on jest okrutny. Zawiera kilkadziesiąt propozycji.
To nie jest nasze odkrycie. Wiele osób wykazało to przed nami. My tylko zebraliśmy to.- staraliśmy się to zaktualizować.
Na pewno można do tego coś dodać. Ale gdyby wprowadzono to co proponujemy i gdyby można to stopniowo... Przecież nie mówimy, że przed wyborami... to by zniknął główny problem : Deficyt Naszego Budżetu - a jednocześnie można by zachować niezwykle ważną reformę jaką jest reforma emerytalna.
-J.P. - Czyli Pan rozumie rząd, który w roku wyborczym nie decyduje się na ważne reformy. Nie rozumie Pan rządu, który decyduje się na demontaż systemu emerytalnego!
- L. Balcerowicz - nie znam żadnych racjonalnych przesłanek i nie rozumiem dlaczego premier Tusk. - a z wielką uwagą wsłuchuje się w jego słowa - nie rozumiem dlaczego publicznie zapowiedział ( to było gdzieś w połowie zeszłego roku),
że nie będzie żadnych Cięć jeżeli chodzi o składki do OFE. Tak samo to zostało powtórzone przy okazji Budżetu. Ja uważam. że TRZEBA DOTRZYMYWAĆ SŁOWA, a jeżeli łamie się Obietnicę, to trzeba bardzo wyraźnie powiedzieć Co takiego się stało, od września do grudnia... - CO TAKIEGO SIE STAŁO ? KRYZYS W POLSCE? - NIE! My nie mamy na szczęście Kryzysu w Polsce. Perspektywy polskiej gospodarki się pogorszyły ?- Perspektywy gospodarki, przynajmniej na krótką metę, są zupełnie niezłe. TO JEST PO PROSTU NIEWYTŁUMACZALNE! A JA UWAŻAM, ŻE W DEMOKRACJI TO TRZEBA LUDZI TRAKTOWAĆ POWAŻNIE?
- J.P. - Panie Profesorze . czy ta dyskusja o Emeryturach w latach 2020 , 2030, 2040 i 2050 jest poważna?
- L. Balcerowicz - Jeżeli ktoś będzie tylko liczby prezentował i nie powie w jaki sposób do nich dotrze - na zasadzie jakiego; sposobu rozumowania- to można tylko znak zapytania postawić ? . A na pewno nie można brać tych liczb bez dodatkowych wyjaśnień. Natomiast - co można zrobić? Można - odwołując się do współczesnej wiedzy ekonomicznej - a tego jest sporo - powiedzieć co będzie jeżeli byłaby realizowana kolejna reforma emerytalna- to wymaga po prostu większej dawki reform.
dzięki czemu nasza gospodarka będzie się rozwijać - nie CIEC - REFORM!
Jeżeli ktoś ogłasza nagle że TNIEMY to i to nie ograniczamy tego na rok-dwa, tylko na stałe - to jaka to jest informacja?!
TA ŻE MY NIE CHCEMY ROBIC WIĘKSZEJ DAWKI REFORM, BEZ KTÓRYCH POLSKI DOCHODZENIE DO DOBROBYTU ZACHODU
będzie wolniejsze.
- J.P.- Na koniec, żeby wszyscy zrozumieli : Premier mówi "W ZUS-ie jak w banku". Niektórym ZUS się z bankiem kojarzy. Ale premier mówi o Panu :" Czasem się nie zgadzam z p. Balcerowiczem - on mówi o innym, dawnym ZUS-ie." O ZUS-ie krążą mity i stereotypy? To jest niezawodna instytucja" Czym jest dla Pana ZUS?
- L.Balcerowicz - Nie demonizuję go, tylko dostrzegam zasadniczą różnicę między Bankiem a ZUS-em Tak się akurat składa, że bankami się trochę zajmowałem jako szef Narodowego Banku Polskiego. Banki inwestują - tam pieniądze nie leżą
Natomiast ZUS nie inwestuje bo nie może. Do ZUS- wpłacamy" składki", które natychmiast są wypłacane po to , żeby pokryć -To jest zaprzeczenie Banku.
- J.P. Platforma na emeryturę?
- L. Balcerowicz- Chodzi Pani o proces dojrzewania?
-J.P. - Pytam o życzenia dla partii rządzącej na dziesięciolecia!
- L. Balcerowicz - Każdej partii w Polsce. nie tylko tej , która rządzi. życzyłbym bardzo dobrego programu na dłuższą metę. I chciałbym wyrazić tutaj obawę. że programy nadmiernie krótko- okresowe nie koniecznie są receptą na duże zwycięstwo
wyborcze!

xxxxxxxxxxxxx
Komentarz- ten tekst wzięty z telewizji jest niewątpliwie ważny dla polskiej publiczności, która mogłaby wreszcie zauważyć że postępowanie rządu wykazuje co najmniej brak zrównoważenia i że ta "przypadkowość" w działaniu bynajmniej nie służy
naszemu krajowi. W czym Profesor Balcerowicz ma najzupełniejszą rację.
Wymieniony w rozmowie p. Waldemar Kuczyński był zawsze poglądów bardzo socjalistycznych czyli był "ideologiem" a nie "ekonomistą"i takie też było jego doradzanie - jak słusznie zauważono.
Maria

Brak komentarzy: